Bardzo częstą sytuacją jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w sytuacji gdy trwa procedura wydania warunków zabudowy. Artykuł odpowiada na pytanie co dzieje się z postępowaniem o wydanie warunków zabudowy w momencie uchwalenie wspomnianego planu.
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Procedura uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest sformalizowanym i długi procesem. Organ wykonawczy gminy zobowiązany jest do podjęcia szeregu czynności, a każde naruszenie formalności może być podstawą stwierdzenia nieważności uchwalanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Tym samym niejednokrotnie uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowi wielomiesięczny (a czasem i wieloletni) proces, co może wpłynąć na trwającą procedurę wydania warunków zabudowy.
Warunki zabudowy a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Częstym zagadnieniem pojawiającym się w praktyce Kancelarii jest właśnie uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w toku trwającej procedury ustalenia warunków zabudowy, wydawanych na wniosek inwestora np. właściciela nieruchomości w danej Gminie.
Nad wskazanym problemem prawnym pochylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie prowadzonej pod sygn. akt II SA/Po 805/22.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 lutego 2023 r., potwierdził że: „Podstawową przesłanką umożliwiającą organowi administracji wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy jest brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, na którym ma być realizowana inwestycja. W sytuacji gdy dla terenu tego obowiązuje plan miejscowy, możliwość realizacji inwestycji oceniana jest bezpośrednio na podstawie przepisów tego planu. Uchwalenie i wejście w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w toku postępowania o wydanie warunków zabudowy skutkuje uznaniem, że postępowanie takie staje się bezprzedmiotowe.”
Umorzenie postępowania o wydanie warunków zabudowy
W konsekwencji trwające w chwili wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postępowanie w przedmiocie wydania warunków zabudowy podlega umorzeniu. Organ Gminy nie może wydać warunków zabudowy w takiej sytuacji prawnej, nawet jeżeli postępowanie o wydanie warunków zabudowy było na zaawansowanym etapie.
Dodatkowo, co istotne, wnioskodawca w sprawie o wydanie warunków zabudowy nie może kwestionować w skardze na rozstrzygnięcie o umorzeniu postępowania zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do tego służy inny środek prawny, jakim jest skarga na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W tym kontekście ważnym jest bieżące monitorowanie postępowania w przedmiocie wydania warunków zabudowy, jeżeli nie pozostaje ono zawieszone, aby organ gminy wydał decyzję bez zbędnej zwłoki.
Pomoc prawna w sprawach dotyczących warunków zabudowy
Kancelaria CST świadczy kompleksowe usługi prawne w zakresie procedury wydania warunków zabudowy oraz zaskarżania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zachęcamy do kontaktu.