Niezależnie od towarzyszącego sprawie rozwodowej stresu, zainicjowanie sprawy rozwodowej wymaga stosownego przygotowania. Dotyczy to zarówno zgromadzenia stosownych dokumentów jak i sporządzenia pozwu rozwodowego. Artykuł przedstawia podstawowe kwestie związane z przygotowaniem się do sprawy rozwodowej.
Ile wynosi opłata sądowa od sprawy o rozwód?
Opłata sądowa w przypadku sprawy o rozwód jest stała i wynosi 600 zł. Sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych jeżeli jej sytuacja majątkowa nie pozwala na pokrycie wydatków bez uszczerbku dla utrzymania siebie lub rodziny. Wówczas taka osoba nie ma obowiązku wnoszenia opłaty sądowej.
Jednakże należy mieć świadomość, że rozpoznanie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych może zająć kilka miesięcy, tym samym opóźniając sprawę o czas rozpoznania wniosku. Dla przypomnienia, o tym ile trwa sprawa rozwodowa w Poznaniu można przeczytać w artykule: „Ile trwa sprawa rozwodowa w Poznaniu?”.
W przypadku gdy nastąpi orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, Sąd zwraca połowę opłaty sądowej od pozwu tj. 300 zł – stronie, które inicjowała sprawę rozwodową.
Jakie dokumenty przygotować do sprawy rozwodowej?
Każdorazowo wymaganym dokumentem stanowiącym załącznik do pozwu rozwodowego jest odpis aktu małżeństwa, może to być odpis skrócony lub odpis pełny. W przypadku gdy z małżeństwa pochodzą niepełnoletnie dzieci potrzebne będą dodatkowo odpisy aktu urodzenia wspólnych dzieci pochodzących z małżeństwa.
Ponadto, zazwyczaj przy sprawie rozwodowej Sądy wymagają przedłożenia zaświadczenia o zarobkach lub innego dokumentu potwierdzającego wysokość uzyskiwanych dochodów przez małżonka. Dlatego warto o tym pamiętać i przygotować je zawczasu.
W przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie, należy mieć na uwadze, że konieczne będzie przygotowanie dowodów winy winnego małżonka. Oczywiście, winę małżonka można wykazać np. zeznaniami świadków. Jednakże, niejednokrotnie w sprawach rozwodowych przydatnym dowodem winy są np. zdjęcia potwierdzające niewierność małżonka.
Jakie informacje są potrzebne do sporządzenie pozwu rozwodowego?
Do sporządzenia pozwu rozwodowego konieczne jest zawarcie pewnego minimalnego zakresu informacji. W uproszczeniu należy rozróżnić następujące przypadki: czy z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci, czy strona domaga się orzeczenia winy, a co za tym idzie również alimentów od byłego małżonka.
Jeżeli z małżeństwa nie pochodzą dzieci konieczne jest: opisanie daty zawarcia małżeństwa, jak się początkowo układało małżeństwo, a także co doprowadziło do rozpadu małżeństwa.
W przypadku, gdy z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci wówczas Sąd nie może wydać wyroku opierając się wyłącznie na przesłuchaniu małżonków. Zwyczajowo, w takich przypadkach powołuje się świadka, który ma zeznać na okoliczność: sytuacji małoletniego dziecka, a w szczególności czy dobro dziecka nie sprzeciwia się orzeczeniu rozwodu.
W przypadku braku konfliktu, takie przesłuchanie zajmuje kilka minut i ogranicza się do rozpytania świadka odnośnie zachowania dziecka i reakcji na rozstanie rodziców. Dodatkowo, Sąd musi rozstrzygnąć w przedmiocie alimentów na dzieci, kontaktów z dziećmi, władzy rodzicielskiej. Także, w takim przypadku konieczne jest sporządzenia uzasadnienia dotyczącego sytuacji małoletnich dzieci.
Jeżeli strona domaga się orzeczenia winy małżonka naturalną konsekwencją jest konieczność opisania okoliczności uzasadniających winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Co istotne same twierdzenia w tym zakresie nie wystarczą, konieczne jest poparcie tych okoliczności stosownymi dowodami.
Konkludując do sprawy rozwodowej potrzebne jest między innymi:
- przygotowanie odpisu aktu małżeństwa, względnie odpisu aktu urodzenia dzieci;
- uiszczenie opłaty sądowej w kwocie 600 zł;
- opisanie jak początkowo przebiegało małżeństwo i co doprowadziło do rozpadu;
- w przypadku żądania alimentów na siebie lub na dzieci, zestawienie kosztów utrzymania swoich oraz dziecka;
- gdy są małoletnie dzieci konieczne jest podanie danych świadka: imienia, nazwiska, adresu;
- wszelkie dowody potwierdzające nasze twierdzenia;
- dane osobowe (imię, nazwisko, adres, PESEL, małżonków oraz dzieci).
Kancelaria od spraw rozwodowych w Poznaniu
Jedną ze specjalizacji Kancelarii jest prawo rodzinne. Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach rozwodowych. Pomagamy skompletować niezbędne informacje oraz dokumenty, reprezentujemy na etapie przedsądowym oraz sądowym, w tym w kwestiach związanych z alimentami, kontaktami z dziećmi czy podziałem majątku. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy w sprawach rodzinnych.