Wyrokiem z dnia 17 marca 2025 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu, w sprawie XIII C 218/24 zasądził na rzecz Klientów Kancelarii dochodzoną kwotę, która wynikała z nieważności zawartej umowy kredytowej (frankowej).
Z uwagi na to, że przedmiotowa umowa została już spłacona, w pozwie Klienci domagali się wyłącznie zasądzenia na ich rzecz tzw. nadwyżki ponad udostępnioną kwotę kredytu.
Podkreślenia wymaga fakt, iż w toczącym się postępowaniu badaniu podlegały zapisy umowy o dewizowy kredyt mieszkaniowy / inwestorski zawartej uprzednio z Bankiem Zachodnim WBK Spółka Akcyjna (obecnie: SANTANDER Bank Polska Spółka Akcyjna).
W umowie tej znajdowały się m.in. następujące zapisy, które zostały uznane przez sąd za niedozwolone:
„Uruchomienie kredytu nastąpi na rachunek wskazany w ust. 2, w zależności od waluty rachunku: 3.1. w złotych polskich przy wykorzystaniu bieżącego /negocjowanego kursu kupna dewiz dla CHF obowiązującego w Banku w dniu płatności” – art. 3.07 ust. 3 pkt. 3.1 Umowy;
„Walutą spłaty kredytu jest CHF. W przypadku spłaty kredytu w złotych realizacja płatności nastąpi przy wykorzystaniu bieżącego kursu sprzedaży dewiz dla CHF obowiązującego w Banku w dniu realizacji należności Banku” – art. 3.09 ust. 3 Umowy.
Kancelaria świadczy pomoc prawną na rzecz poszkodowanych przez banki i parabanki, w sprawach kredytów powiązanych z walutą obcą, w tym EURO, USD czy jena japońskiego, kredytów złotowych oraz w ramach sankcji kredytu darmowego.
