Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2025 r., Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uwzględnił w całości żądanie kredytobiorców o ustalenie nieważności umowy o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „mPlan” waloryzowany kursem CHF oraz zasądził dochodzoną pozwem nadwyżkę ponad udostępnioną kwotę kredytu.
Nadto, sąd oddalił żądanie banku jako powoda wzajemnego o zwrot udostępnionej kredytobiorcom kwoty kredytu. Kredytobiorcy dokonali bowiem uprzedniego rozliczenia się z bankiem poprzez potrącenie i następnie w odpowiedzi na pozew wzajemny złożyli procesowy zarzut potrącenia.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż kredytobiorcy składając oświadczenie o potrąceniu dokonali tzw. kapitalizacji odsetek ustawowych za opóźnienie. W ocenie Kancelarii w sytuacji w której kredytobiorca jako pierwszy dokonuje potrącenia – w świetle art. 498 KC i wskazanego tam wstecznego skutku potrącania – jest on w pełni uprawniony do naliczania odsetek do momentu, w którym żądania banku o zwrot udostępnionej kwoty kredytu stanie się wymagalne (koncepcję taką przedstawił Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 8 marca 2017 r., sygn. I ACa 1573/16).
Ww. stanowisko zostało podzielone w całości przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.
Wyrok jest nieprawomocny.